Napsali o nás

Dva školláci z Náchodska převzali ocenění za záchranu zraněné penzistky

 

     Dva chlapci z Nového Města nad Metují nedávno pomohli starší ženě, která na zahradě při česání švestek zakopla o kořeny a upadla. Zranila se na hlavě, ruce a noze. Při oslavě státního svátku školáky ocenil starosta města.

 

     Když jsme slyšeli paní, jak volá o pomoc, neváhali jsme a šli k ní. Byli jsme celkem v klidu, i když jsme viděli, že je zraněná a krvácí. Celá se klepala, a tak jsme jí půjčili naše bundy a obalili ji do nich, aby se zahřála. Moc jsme o tom nepřemýšleli, oběma nám bylo jasné, že jí musíme pomoci,“ popsal jeden ze školáků Jáchym Hanuš.        
     Seniorka se vydala první říjnový den do zahrady vedle areálu bývalých kasáren pod čtvrtí rodinných domků Na Františku. Měla štěstí, že okolo vede chodník, takže ji mohli zaslechnout jiní lidé. Ne každý však byl ochoten pomoci, například mladý pár s kočárkem,
který se nedaleko procházel.
   „Dvojice slyšela, jak paní volá o pomoc, ale po krátkých dohadech z místa raději odešla a ponechala ženu svému osudu,“ uvedla Eva Kupková z novoměstské radnice. Několik minut nato se tam však objevili dva spolužáci ze sedmé třídy Základní školy Komenského, Právě se vraceli domů ze školy.
     „Přiběhli jsme ke staré paní, která klečela u stromu, a ptali se, co se jí stalo. Říkala, že upadla o kořeny a že jí máme pomoci postavit se. Jenomže to nešlo. Tak jsme se rozhodli posadit ji na zem a přikrýt oblečením. Potom si chtěla lehnout, proto jsme jí dali i oblečení pod hlavu. Krvácela jí noha,“ vypráví druhý z chlapců Miroslav Lukášek.

 

Seniorka se už zotavuje

      Na místě se pak sešlo víc lidí. „Kolem šel jeden pán, který zavolal záchrannou službu. Po chvilce šel kolem soused staré paní a ten zavolal jejímu synovi. Nejdřív přijela policie. Chvíli potom přijel její syn a pak i záchranná služba. Naložili ji na nosítka a pochválili nás, že jsme se postarali o paní a zareagovali,“ říká Lukášek.

     Radnice pochválila oba žáky na svátečním večeru k státnímu svátku 28. října na zámku rodiny Bartoň-Dobenín. „Tito dva chlapci svým činem pomohli k záchraně lidského života. Ocenění, které převzali, však nedokáže ani zdaleka vyjádřit náš obdiv a hrdost nad jejich činem,“ zmínil starosta města Petr Hable.

     Seniorka se už zotavuje a je v domácím ošetřování. Oba sedmáci říkají, že je poděkování od starosty potěšilo, ale pomoc pro ně byla samozřejmostí. „Nikdo mi o první pomoci neříkal ani na žádný takový kroužek nechodím, ale zajímám se o to sám, protože chci být lékařem. Po této příhodě už naše škola plánuje nějaké školení o první pomoci pro spolužáky,“ doplnil Lukášek. kterým je dvanáct a třináct let.

 

Štěpánka Tůmová, MF DNES (3.listopadu 2015)

 

Světová kuchyně v ZŠ Komenského


      Provozovatel školní jídelny ZŠ Komenského v Novém Městě nad Metují, společnost Scolarest, s. r. o., vyslala ve dnech 1. a 2. října 2015 do Nového Města zahraniční kuchaře původem z Thajska. Ti připravili pro děti typická jídla tradiční thajské kuchyně.
     Ve čtvrtek měli školáci možnost ochutnat Phad That Kai (rýžové nudle s kuřecím masem a arašídy, tofu, sojové klíčky), v pátek bylo na jídelníčku Khao Moo Deng (červené vepřové maso s omáčkou hoisin a jasmínovou rýží). Pro děti připravoval jídlo rodilý thajský kuchař pan Vongphachanh Lianphoukham, kterého všichni kolegové oslovují zkráceně jako „pan Vong“. „V Čechách pracuji jako kuchař již sedmým rokem. Od září do června jezdím po českých základních školách, kde dětem vaříme thajská jídla. Jsem velmi rád, že i když je to kuchyně značně odlišná od české, děti ji vítají a naprosté většině z nich připadají naše jídla zajímavá a chutná.“, uvedl pan Vong.

     Jídelna každý den nabízí výběr ze tří jídel, která si volí každý až při příchodu do jídelny. Ukázky jídel jsou naservírovány ve vitrínce u vstupu. Zde každý školák přesně vidí, jak které jídlo vypadá a co si pod jeho názvem představit. „Thajskou kuchyni jsme zařadili jako zpestření pro děti i návštěvníky naší jídelny. Naše snaha o občasné netradiční vaření se u našich strávníků setkává s kladnými ohlasy. Dnes měly děti objednáno celkem 300 obědů, z toho zvolilo 220 jídlo připravené panem Vongem.“, uvedla Ivana Čápová, vedoucí školní jídelny. Dále doplnila: „Thajská kuchyně je velmi specifická na suroviny a my sami bychom takové jídlo vařili jen velmi obtížně. Pan Vong si s sebou přivezl například veškeré bylinky, které pro přípravu thajských jídel potřebuje. I omáčky, které používá k dochucení, jsou velice specifické, mají zvláštní složení i způsob použití. Proto je rodilý thajský kuchař ideální volba.“
     Většina dětí jídlo snědla do posledního sousta a nebylo výjimkou, že si chodily i přidávat. „Bylo to vynikající a už se těším na zítra!“ ohodnotila čtvrteční oběd Emily Hoňková z 1. třídy. Stejné jídlo ochutnal i ředitel školy, Mgr. Vladimír Milt a dodává: „Jako ředitel školy tuto aktivitu provozovatele jídelny vítám a jsem velmi rád, že patří k nejlepším školním jídelnám v širokém okolí“.

 

Náchodský deník (6.10.2015)

 

EDISON - školáci se učili o houbách i cizích zemích

 

     "Je to super. Dipák z Indie nám vypráví o houbách v Himaláji a moje sestra to překládá" řílká Zuzka Jungová ze 7.A. "Vysvětluje nám, proč Indové většinou houby nesbírají". "Carol z Brazílie ukazuje fotky z amazonského pralesa a říká nám, že ona sice houby jí, ale z naší výstavy by si asi k jídlu nic nevybrala" říká Anička Asszonyi z 8.A. "Tak to bych chtěl jednou najít" říká Míra Lukášek ze 7.B. "James z Nigerie nám ukazuje fotky pětikilových hříbků sůdánských a hub zvaných Termitomyces giganteus. Ty rostou z mravenišť, vypadají skoro jako naše bedly, akorát jsou velké jako deštník.
     Takováto slova byla před nedávnem slyšet v ZŠ Komenského v  Novém Městě nad Metují. Celý týden se tam konal projekt EDISON, organizovaný společností AIESSEC. Osm mladých stážistů z Brazílie, Indie, Gruzie, Iránu, Turecka, Vietnamu, Nigerie a Rumunska zdejší děti v angličtině seznamovali se svými zeměmi, kulturními zvyky a nejrůznějšími zvláštnostmi. m

Společně se učili a sbírali houby
     Po celý týden se děti ve škole touto formou učily angličtinu a zeměpis zároveň a odpoledne je braly na různá místa - zvaly je na zmrzlinu, do keramické dílny, na zámek... a taky do lesa. Tam pak získaly základ pro výstavu hub ve škole, kterou škola uspořádala ve spolupráci s křesťanskou ekologickou organizací A. Rocha a náchodským klubem Ćeské mykologické společnosti.
     Na výstavě bylo skoro sto druhů hub, sami jsme  s našimi hosty našli jen pár, a já musím přiznat, jsem nenašel skoro nic. Je stále veliké sucho, houby skoro nerostoui. Většinu hub nám z pekelského údolí přinesl Mgr. J. Wiipler z hradecké lékařské fakulty a z dalším míst členové náchodského mykologického klubu L. Kašparovská a J. Šplíchal. Bez nich by byla výstava jen teoretická.

 

Seznamovali žáky se svou zemí  
     Ale houby tady byly vlastně jen třešničkou na dortu. Hlavní roli hráli naši hosté a děti. Všechny děti se v hodinách setkávaly s našimi stážisty, kteří jim vyprávěli o svých zemích, učili je své tance nebo písničky. Vrcholem byl projektový den "Global village", kdy si děti mohly zblízka prohlédnout, vyzkoušet nebo ochutnat, co stážisté přivezli ze svých zemí (od knížek, hraček a hudebních nástrojů přes peníze až po všelijaké dobroty.

Velký zážitek a motivace k učení
     Jako učitel jazyků mám největší radost z toho, jak děti chtějí mluvit anglicky - prolezly s nimi celou školu (představily jim i strašidelné podzemí školy), vzyly je k paní Bláhové do keramické dílny, k panu Andršovi - mistru republiky v chovu králíků, provázely je po městě i společně řádily na hřišti. A když se tady na výstavě hub učily tlumočit živému člověku, tak to byl přece velký zážitek a motivace k učení. A netlumočily jen tak někomu, ale krásné Brazilce, rozšafnému Indovi, tajemné návrhářce perských koberců z Íránu a dalším. To jen tak nezapomenou.

 

Mgr. Petr Pokorný (Náchodský deník, 30.září 215)

Mladí chemici z Komendy z pěti krajů čtvrtí

   

     Po třech postupových kolech se konalo na konci března v Pardubicích slavnostní vyhlášení soutěže "Hledáme nejlepšího mladého chemika".

     Z 3000 žáků na počátku soutěže jednotlivců se do regionálního finále pěti krajů probojovali z Komendy mezi 30 nejlepšími dva, což se podařilo jen třem školám. Tomáš Hudcovic a Tereza Šímová. Dále se soutěžilo v kategorii nejlepš íprojekt, kde soutěžily od nás dva týmy (10. a 11. místo).

     Po sečtení všech bodů jsme skončili na slavnostním vyhlášení v kategorii "Nejlepší škola" jako čtvrtí a stejné umístění jsme získali v kategorii "Nejlepší učitel". Na podium jsme si pro ocenění šli celkem šestkrát.

     Děkujeme našim deváťákům za jejich výkony, byli skvělí!

 

Mgr. Irena Kupková (Náchodský deník, 11.4.2014)

Budoucí školáky čekají pohádkové zápisy

    

     Nové Město nad Metují - Zápis nemusí být pro malé děti pouze stresující. Naopak, místo nervozity to pro ně může být i skvělá zábava. O to se snaží například na Základní škole Komenského v Novém Městě nad Metují. Tady totiž budou zápisy doslova pohádkové.

     V novoměstské škole půjdou prvňáčci k zápisu v doprovodu Šmoulů a budou plnit „šmoulí" úkoly. „Děti z pátého ročníku budou představovat Šmouly a celý zápis bude laděn tímto způsobem, aby to pro děti bylo pohádkově zajímavé," uvedla Irena Kupková, zástupkyně ředitele školy.

     Páťáci budou mít kostýmy populárních modrých Šmoulů a budou děti provázet po jednotlivých stanovištích. Na nich pak budou paní učitelky zkoušet dovednosti, jaké by děti při nástupu do první třídy už měly umět. Na stanovištích budou děti plnit úkoly související s pohádkou, aby to měly takové zajímavější.

     Na škole bývá zápis věnován nějakému tématu vždy. V minulosti to nebyla jen pohádka, ale třeba i cestování. „Děti jakoby cestovaly kolem světa, objely všechny světadíly, byly u černochů, pak v iglú a u tučňáků. Snažíme se to pro děti, které jsou ještě malinké, udělat příjemnější," říká Irena Kupková.

     Tento týden si navíc jdou školu okouknout předškoláci ze všech mateřských škol ve městě, aby si prostředí alespoň trochu oťukali. „Dělá se to proto, aby když pak přijdou k zápisu , už se nestyděli, aby prostředí pro ně bylo alespoň malinko okoukanější," vysvětluje zástupkyně ředitele.

 

Pavel Bednář (Náchodský deník, 14.1.2014)

Text byl krácen.