Jsme z Rumunska doma a opět to stálo za to

Již podesáté. 10 let již trvá náš projekt s českou vesnicí a školou v rumunském Banátu. Každý rok je to jako návrat domů.

Letos jsme bilancovali. Cílem bylo srovnání, co vše se změnilo za 10 let trvání našeho projektu. Ve vesnici, ve škole, v životech lidí,…

Dvacet pět našich dětí pracovalo ve skupinách. Fotily, natáčely, zapisovaly příběhy z každé ze čtyř českých vesnic, které každoročně navštěvujeme. Gerník je ale naší partnerskou obcí, kde vždy trávíme většinu svého pobytu.

Změny jsou obrovské. České obce, které byly stranou zájmu a navíc v odlehlých místech, jsou v současné době středem zájmu českých turistů. To přináší na jedné straně peníze podnikavým krajanům, na straně druhé panenská příroda s polními cestami členitou krajinou láká české motorkáře a čtyřkolkáře, kteří tu často jezdí mimo cesty a ničí těžce obdělávaná pole a louky. Ve vesnicích visí výzvy místních, aby se jezdilo ohleduplně pouze po vyznačených cestách.

Staří lidé zůstávají, mladí odcházejí do Čech, kde studují, pracují a nakonec ve valné většině zůstávají. Avšak máme zaznamenané i příběhy, kdy rodiny odešly do Čech a vrátily se. Důvodů je víc. To vše bude obsahem našich besed s videoprojekcí. Mnohé příběhy jsou dech beroucí. Dětem se podařilo zachytit skutečné lidské příběhy, které je i rozplakaly.

V září slaví naše škola 125.výročí svého založení a při té příležitosti se bude konat i výstava velkoformátových fotografií našich dětí z tohoto výjezdu. V rámci Dnů evropského kulturního dědictví 9.9. bude naše škola otevřena jako jedna z památek a výstava bude ke shlédnutí.