Logická olympiáda a my

Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování…

Potud pořadatel. A my dodáváme – jde o soutěž velmi náročnou, na kterou si sice můžete do jisté míry po několika účastech zvyknout, ale pokud logika a nadání chybí – jste ztraceni. A to bez rozdílu – žák i učitel. Jde tedy o soutěž pro ty nejtalentovanější z nás. A tak jsme rádi, že se naše děcka rozhodně neztratila. V obou kategoriích postoupili vždy dva žáci do krajského kola.

V něm se v mladší kategorii umístila Markéta Kuncová z 5.A na osmém a Tadeáš Semelbauer ze 4.B na třiatřicátém místě. To možná na pohled nevypadá nijak úchvatně, jenže základního  kola / ze kterého se do toho krajského postupovalo /  se zúčastnilo v našem kraji 629 žáků. Pro zajímavost – v celé republice to bylo v této kategorii 11 616 řešitelů. Dětí, u kterých se dá předpokládat, že jim matematika nečiní vážné problémy.

Podobné to bylo u starších / druhý stupeň /. Počet řešitelů byl ovšem v našem kraji v základním kole ještě vyšší – 938. Jakub Vít z 9.A byl v kraji čtrnáctý, Aleš Kosař z 9.B dvacátý pátý. Mimochodem – asi nepřekvapí, že mezi nejlepšími byla drtivá většina gymnazistů. Pokud by se hodnotili jen žáci základek, byl by Jakub v kraji druhý a Aleš čtvrtý! To jen tak pro zajímavost. Gratulujeme. Jen houšť…  Václav Nýč