Seznamujeme se s novoměstskou historií…

„ Historie je blbost. Jediná historie, která za něco stojí, je ta, kterou vytváříme teď.“ To prý řekl Henry Ford. S tím ovšem žádný učitel nemůže souhlasit. A učitel, který bydlí v Novém Městě nad Metují už vůbec ne. Vždyť co by bylo naše město bez historie?

A tak nás zajímalo, jak to vidí naši žáci a vůbec – jak na tom jsou se znalostmi historie Nového Města nad Metují? Vybrali jsme tedy pár historických objektů, sestavili scénář, připravili otázky, oblékli se do kostýmů, požádali rodiče o pomoc a hurá o cca 500 let zpátky. Historie našeho města nebyla vždy jednoduchá, ale my jsme byli hodní… Bodů jsme rozdali dost a soutěžící je využili k závěrečnému úkolu – uhodnout historickou postavu podle získaných indicií. To byste neřekli – onou osobností byl Jan Ámos Komenský. J Uhodli skoro všichni a mohli si tedy odnést sladkou odměnu a pamětní list.

Jenže – my naivkové mysleli, že prověřujeme znalosti z historie, ale netušili jsme, že bychom měli začít s orientací. To byste neřekli – bylo pár družstev, která měla problém objekty vůbec najít! Zřejmě se při procházkách městem s rodiči a přáteli věnují něčemu úplně jinému než dějinám. Ale nás to neodrazuje. Naopak – půjdeme do toho znovu. Nemůžeme dopustit, aby žáci z tak krásného města měli k historii podobný vztah jako Henry Ford. J

Abych nezapomněl – velké díky všem….

Václav Nýč