Bitva u Náchoda – 21. 4. 2017

Jednoho mrazivého rána jsme se sešli na vlakovém nádraží. Netrpělivě jsme vyhlíželi náš vlak. Když přijel, rychlostí blesku jsme se do něj natlačili. Vystoupili jsme ve Václavicích. Přišel k nám voják v rakouské uniformě z doby prusko-rakouských válek. Vysvětlil nám, co bude naším úkolem. Měli jsme zjistit, jakou hodnost měl velitel „naší brigády“ Jonák. Naše cesta se nechtěně trochu prodloužila, když jsme na rozcestí omylem odbočili doprava.

Šli jsme po naučné stezce z Václavic do Vysokova k pomníku Myslivce, kde byla připravena stanoviště. Na prvním stanovišti nám popsali výstroj a výzbroj rakouského dělostřelce a nakonec vystřelili z děla ponožku nacpanou senem. Na dalším byli rakouští myslivci, kteří nám předvedli několik povelů. Pak následovala pruská pěchota a nakonec ukázka boje z prusko-rakouské války. Bojovali jezdci, myslivci i pěchota. Poté jsme se již notně promrzlí vypravili na cestu zpět k nádraží. Zpočátku jsme lehce klusali, ale to se během chvíle proměnilo ve sprint. Vlak jsme stihli a vypravili se domů.   Gabriela Skaláková, 8.B