Cestování, zábava, angličtina a … houby

Ve dnech 13. – 20. září proběhl na naší škole projekt EDISON, organizovaný společností AIESEC. Na celý týden k nám přijelo osm mladých stážistů ze čtyř kontinentů, z různých kultur, s různým temperamentem i mentalitou. Anglicky seznamovali naše děti se svými zeměmi, zvyky a nejrůznějšími zvláštnostmi. Tak jsme obrazně procestovali Brazílii, Indii, Gruzii, Írán, Turecko, Vietnam, Nigérii a Rumunsko.
To vše bylo možné díky rodičům našich dětí, kteří ubytovali stážisty u sebe doma. Všichni stážisté nazývali své hostitele “my dad and my mum” a cítili se tu opravdu jako doma. Tímto chceme moc poděkovat Bláhovým, Cejpkovým, Čejchanovým, Horákovým, Jungovým, Koníčkovým, Němečkovým, Pelikánovým a Židkovým.
Po vyučování jsme měli pro ně různý program, který se nám občas zpestřil zvláštními okolnosti. Třeba v úterý jsme šli s Tondou Bartoněm-Dobenínem, který nám ukázal “svůj” zámek. Všichni byli dojatí příběhem o sirotkovi Josefu Dobenínovi, který se z ničeho vypracoval na velkoprůmyslníka, koupil si zámek, neztratil ale sociální cítění a nechal postavit sirotčinec, léčebnu atd. To byl silný příběh zvlášť pro Dipaka z Mombaje nebo Carol ze Sao Paola, kteří pocházejí z bohatých rodin a pomáhají dětem v chudinských slumech.
Děti našim hostům představily celou školu, prováděly je i po „strašidelném“ podzemí školy a vyprávěly legendu o Adolfovi, který “se tam skrývá a žere děti”.
Vrcholem programu byl projektový den Global village ve středu, kdy si děti mohly zblízka prohlédnout, vyzkoušet a nebo ochutnat, co nám stážisté přivezli ze svých zemí (od knížek, hraček a hudebních nástrojů přes peníze až po všelijaké dobroty).
Zvládli jsme i naprosto jedinečnou výstavu hub. Naši hosté říkali zajímavosti o houbách z jejich zemí a naše děti to překládaly. (Řekněte sami, které školní dítě kdy zažije, aby mohlo tlumočit Nigérijci nebo Indovi?) Tak jsme se dozvěděli mj. o obrovských hřibech súdánských nebo kloboukatých houbách velkých jako deštník, které vyrůstají z termitišť. A to vše ve třídě s devadesáti druhy hub z našich lesů a naprosto úžasnými naaranžovanými koši s houbami od paní Líby Kašparovské.
Největší radost jsme měli z toho, že už od druhého dne se naše děti samy se stážisty domlouvaly na odpoledním a večerním programu. Tak spolu řádili na hřišti, chodili na zmrzlinu i do lesa, na bowling i na grilování. Děti zažívaly, že znát cizí jazyk je užitečné a svrchovaně praktické. Všemožně se snažily domluvit, rozuměly výkladu i vtipům, najednou všechno jazykové vyučování pro ně dostalo smysl.
Než jsme se s nimi v neděli srdečně rozloučili, jeli jsme v sobotu na kouzelný výlet do Adršpachu a do Kudowy Zdroje, kde si každý chytil pstruha a nechal si ho osmažit. Přál bych vám vidět oči našich hostů…

Jsme moc vděční, že všechno tak dobře dopadlo. Děti volají, abychom celou akci co nejdřív zopakovali. Stážisté za sebou zanechali hlubokou stopu.

 

Petr Pokorný, ZŠ Komenského