Dopisy do Francie

 Do naší školy Komenského 15 již druhým rokem jezdí dobrovolnice z různých zemí Evropy. Tento rok k nám přivítala Caroline z Francie a Mirka z Německa. Každá z dobrovolnic s námi chodí konverzovat do hodin angličtiny a také mají na starosti nějaký projekt. Nedávno s námi svůj projekt začala dělat Caroline. Z místa odkud pochází, nabídla dětem z tamní školy, aby napsaly v angličtině dopisy, u kterých ale nevěděly, ke komu doputují. Věděly jen, že je píší do Čech stejně starým dětem, které se také učí anglicky. My jsme si je ve třídě rozebrali a následně odepsali. Aktuálně čekáme na opětovnou odpověď žáků z Francie.

Projekt se moc povedl. Zábavně jsme si procvičili angličtinu a poznali žáky z jiné země. Při psaní nám pomáhala jak Caroline, tak i paní učitelka Remešová a za to jim moc děkujeme. Už se nemůžeme dočkat na projekt od Mirky!

Eliška Neumannová, Lucie Lichá, Anna Machová

Žákyně 5.A

„My EVS mini-project, was to organize an exchange via letters written in english between the school in Nove Mesto nad Metuji and a school in France „Collège de Saint-Exupéry“, in a town called „Brioux sur Boutonne.“ 

For this project, I am working with a french teacher of english language called Dominique Guinet and also with the czech teachers – Michaela Navotná, Dagmar Remešová and Zdislava Kratěnová.

The classes 5th and 7th are taking part. 

I had this idea of the exchange when I was thinking about a mini-project that the kids could remember. I hope, the kids are happy to know foreigners people as I wish I could have do when I was the same age. 

At the end of the 2017 year, I contacted the headmaster of that school in France, called Aymeric Favris, which was the headmaster of my old school before! He was very happy to get some news about me but also happy about my idea of sharing letters with them!

In january 2018, we received a lot of letters from two french classes, 6A and 6B. Some weeks later, the czech kids wrote the letters back to France. They did amazing job, some letters were full of colours and even sometimes with presents! 

Now, that the french kids got the letters, we are supposed to receive the answer before the end of the school year. 

The main goal of this project was to give the oppurtinity to the kids to discover a country that they maybe don’t know and improving english!

I hope that the kids will stay in contact!“

Caroline