Dýňové slavnosti na ZŠ Komenského

Letos bude velká úroda dýní.“ Tak tuto větu jsem zaslechla začátkem záři v televizi. A nápad byl na světě. Když bude hodně dýní, tak toho přeci musíme využít. Uděláme dýňové slavnosti! Nápad podpořili kolegové a pak už stačilo jen postupně navozit téměř 100 dýní a začaly dlabat všechny děti a dospěláci. Vše musí být pod dozorem, tak jsme vyrobili hlídacího strašáka „Dýňáka“. Všechny dýně v různých podobách se začaly množit před školou, ve škole, na chodbách, na dvoře, na nástěnkách… A aby toho nebylo málo, tak jsme dýně také museli ochutnat, v hodinách i ve volném čase děti spolu s pedagogy vařily, pekly, smažily… Dobroty jsme následně umožnili všem ochutnat.

Vyvrcholením našich slavností byla večerní dýňová stezka, na kterou mohla přijít i veřejnost. Na začátku děti dostaly „placku“ jako vstupenku na stezku, nejdříve všichni ochutnali dobroty z dýní – muffiny, dýňáky, džus, kompot, linecké koláče, kynuté koláčky, jednohubky s pomazánkou, bábovku, americký koláč, perníčky a dva druhy dýňových chlebů. Zkrátka, hned na začátku se všichni posilnili a vydali na trasu, kde je čekalo 12 úkolů a 49 dětí a dospěláků, kteří se na akci podíleli – počítání dýní, hod na stopky dýní, slalom mezi dýněmi, průlez strašidelným tunelem, skoky za strašáky, lovení bonbónů ve strašidelné pavučinové skrýši… Na jedno stanoviště dokonce dojel celý strašidelný karavan, který nám zapůjčila firma Divine ride. Správce zámku v našem městě nám umožnil vést stezku zámeckou zahradou a ukončení celé akce bylo v HISu, kam nám vstup povolili členové místního horolezeckého oddílu HOVRCH, za což všem moc děkujeme. V cíli se všichni zahřáli teplým čajem a opekli si párky na ohni. Byli jsme velice potěšeni, že tato akce vylákala na trasu přes 300 dětí a jejich rodičů.

Pozitivní ohlasy a fotografie z akce nám udělaly velikou radost, která pokračovala fotografiemi vydlabaných a nakreslených dýní, které děti spolu s rodiči vyráběly doma. Budou dýňové slavnosti i za rok? To s určitostí nevíme, ale něco jistě opět přichystáme, třeba bude hodně jablek :). Děkuji tímto všem dětem a kolegyním za pomoc s touto velkou akcí!