Krajané, proto se mluvilo česky

1000km vzdálená oblast v Rumunsku je již 10 let každoročně dočasným domovem pro skupinu žáků ze ZŠ Komenského.

Teď tomu bylo naopak

Učitelé z českých vesnic v rumunském Banátu (oblast západně od Dunaje, kam před 190 lety odešli krajané z Čech střežit hranici monarchie proti nájezdům Turků) byli 4 dny ve škole Komenského v Novém Městě nad Metují. Zajímali je formy a metody práce nejen v hodinách českého jazyka, ale velmi je zaujala  matematika dle metod Hejného. S dětmi si také povídali o výuce v jejich školách v Rumunsku a všechny zaujalo známkování od jedničky do desítky a tři měsíce letních prázdnin.

Tuto návštěvu natáčela Česká televize a reportáž jsme mohli 30.října vidět v regionálním i celostátním vysílání a také slyšet v Českém rozhlase.

Na jaře by měla školu navštívit skupina dětí z banátských škol, Gerníku, Eibentálu a Svaté Heleny.

Naše děti 4.-9.tříd vyjedou do této oblasti pojedenácté na konci května. Téma projektu neprozradíme, ale opět produktem výjezdu bude videodokument, který prezentujeme na besedách pro občany města a rodiče, výstava velkoformátových fotografií dětí, které byly na výjezdu a publikace z projektu.

Děkujeme všem, kteří dlouhodobě náš projekt podporují – město Nové Město nad Metují, Královéhradecký kraj, Ammann s.r.o., Verner potraviny, paní Marie Petruželková, Hartmann Rico, Veba Broumov, Choceňská mlékárna, Královéhradecká lékárna, Lékárna U Černého orla a všem rodičům a občanům, kteří přispívají věcmi pro školní bazar v Gerníku. Bez nich si uskutečnění výjezdu jen těžko dovedeme představit.

 

I.Kupková