Piškvorky

Piškvorky? Dávno zapomenutá, počítačovými hrami převálcovaná zábava. Ale pozor, to je velký omyl! Nejen že se na piškvorky nezapomnělo, dokonce se naše republika pyšní vícemistrem světa z roku 2013 a loňským mistrem republiky v piškvorkách, kterým je Pavel Laube – šéf podpory kapitálových vstupů na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Hru začal hrát od školních lavic, kde se nadchl pro její logiku a nutnost strategického myšlení. Jedna zahraná partie s profesionálním protihráčem mu zabere šest hodin, je schopný promýšlet 15 – 20 tahů dopředu, jeden tah si rozmýšlí jednu hodinu (pokud zrovna nespěchá). Aby eliminoval výhodu začínajícího, tedy prvního hráče, používá metodu SWAP2.

Rozhodli jsme se podpořit kreativitu, logiku a strategické myšlení prostřednictvím piškvorek u našich žáků. V prvním týdnu začínajícího školního roku naše škola uspořádala celoškolní kolo piškvorek napříč prvním i druhým stupněm. Druhostupňové děti piškovorky v převážné většině znaly, byli jsme zvědavi, jak se s nimi popasují žáci prvního stupně. Někteří je znali od rodičů, jiní ze školy, někdo se s nimi teprve seznamoval, ale turnaje se nakonec zúčastnili všichni (kromě prvňáčků, kteří mají nového objevování ažaž). Po vzoru profesionálů jsme se vrhli do metody SWAP jen s malou úpravou – použili jsme SWAP1 (tzn. první hráč kreslí 3 znaky, druhý hráč si vybírá, zda chce být křížek nebo kolečko). Hru jsme také trochu zkrátili, z šestihodinové partie jsme vytvořili tříminutovou. A přesto že máme chytré a nadané žáky, rozmlouvali jsme jim, aby promýšleli víc než 5 tahů dopředu. Kdybychom zachovali časově náročná pravidla profesionálních hráčů, byly by v ohrožení naše žaludky, neboť jídelna zavírá po půl druhé hodině a hlasité kručení v břiše by mělo negativní dopad na výsledky hry. Všichni jsme byli spokojeni se zaujetím žáků do hry a příjemně netradičně stráveným časem s dětmi. Výherci byli odměněni diplomem a sladkou cenou.
Těšíme se na navazující meziškolní kolo, které se uskuteční za podpory Místní akční skupiny POHODA venkova, z.s. a kterého se zúčastní základní školy z Nového Města nad Metují, Nahořan a Bohuslavic.