Plachta 2018

V sobotu 3. listopadu jsme jeli na tradiční brigádu Na Plachtě do Hradce Králové. Na místě jsme zjistili, že budeme hrabat trávu, což náš trochu zklamalo, byli jsme připraveni na stříhání náletů. Ale šlo to dobře, i když celou dobu pršelo. Bylo nás celkem asi třicet a uhrabali jsme pěkný kus.

O kousek dál bylo zajímavé místo. Dřevěné kříže s datem „úmrtí“ vzácných druhů živočichů a rostlin, tedy s nápisem, kterého roku byly dotyčné druhy na lokalitě viděny naposledy. Chodili jsme kolem a tím jsme, spolu s ostatními, přispívali k sešlapání místa. Nevědomky jsme tak vytvářeli ideální hnízdiště pro zdejší, mnohdy velmi vzácné, druhy samotářských včel.

Pak přišlo oblíbené opékání buřtů. Vojta měl krátký klacek, buřt mu málem uhořel a on ho nakonec jedl syrový.

Nakonec jsme se šli podívat na divoké koně. Ti jsou Na Plachtě kvůli tomu, aby spásáním a dupáním vytvořili nová prostředí, která vyhovují zase úplně jiným druhům než ta okolní. Každý rok vidíme, jak je ochrana přírody citlivá a složitá záležitost. A jak důležitá je rozmanitost prostředí.

Koně jsme hledali asi pět minut. Róza se dostala strašně blízko k jednomu z nich. Chtěla si ho pohladit, jenže Vojta s Julií se hádali a kůň se lekl a utekl.    Brigádníci ze 4.B