Poděkování z Banátu

V prvním školním týdnu nás svou návštěvou potěšili naši přátelé z rumunského Banátu, mnozí byli v Čechách poprvé a my doufali, že se jim u nás bude líbit. Přes týden se seznamovali se zajímavými místy v Novém Městě a okolí a v pátek před odjezdem zpět do Rumunska navštívili Prahu. Po jejich návratu domů přišel od učitelky Katky tento dopis.

 

Moji milí,

tak už jsme doma, ale ještě stále myšlenkami a zážitky tam u vás…Vlastně to ještě všechno teprve zpracováváme. Bylo to prostě báječné a všem to vyprávíme. Takže to díky vyprávění dětí sdílí také jejich maminky a babičky, které se alespoň v představách dostanou na chvíli do Čech a odpočinou si od každodenní dřiny….

Praha, Nové město nad Metují, určitě nepřebila. Naopak, děti se na mě nechápavě dívaly, kam je to tahám a co je to za chaos kolem nás. Všem nám za vašim milým městem a vlídným přijetím bylo smutno. Zastavili jsme se v Mc Donaldu ( porušuji své zásady, ale pro tyto děti se to nepočítá:-)) Kája- ten, co mu šmakovala pizza, prohlásil, že už jednou hamburgra jedl v Bošňáku( to je tržiště v Moldavě).  Myslím, že pan Mc Donald by jeho přirovnáním zrovna nadšen nebyl…

Také jsme na dvě hodiny konečně byli nakupovat, abychom uspokojili hlavně naše slečny. My s Josefem a Máňou jsme úplně vyřízeni vylezli do nejvyššího patra a objednali jsme si kafe a pizzu. Děti běhaly kolem po nákupním centru Flora a kupodivu se nám nikdo neztratil :-). 

Mám spoustu nových nápadů. Chtěla bych děti vzít na hory a zkusit je naučit lyžovat.Na Bowlingu jsem si uvědomila,jak jsou šikovné. …………..… No a samozřejmě bychom se rádi ještě někdy vrátili i k vám a pokračovali v partnerských výměnách.

Všechno nám vyšlo až moc báječně a najednou bylo všechno a všichni pryč.

Mně bylo taky smutno ….. v pondělí jsme zahájili nový školní rok……..

Pořád přemýšlím, jak by se dalo pomoct těm šikovným dětem zde. V Gerniku jsou sice zatím šťastné, ale nečeká je zde žádná budoucnost. ……………….Vím o některých pomaturitních programech, které umožňují krajanům studium v Čechách, jenže to už musíš mít dostatečné středoškolské znalosti a toho se právě obávám.

Posílám pár fotek a ještě jednou velké díky. Vzpomínáme.  Katka