První rorýsí škola v Novém Městě nad Metují

V Evropě existuje pták, příbuzný kolibříků, který v letu loví, v letu spí, v letu se páří… Přesto potřebuje pevnou půdu pod nohama pro nakladení vajec a vyvedení mláďat. Jmenuje se rorýs obecný. Je to vynikající letec, létá rychlostí až 220 km/h a jeho akrobacii a hvízdání můžete vidět a slyšet i v našem městě. Bohužel – původně hnízdil na vysokých skalách, dnes dává přednost výškovým budovám. Ale ani tam není v bezpečí. Probíhající úpravy a modernizace domů jeho hnízda ničí.

Na naší škole je však v bezpečí. Hnízdí na dvou místech a – když bude chtít – k dispozici má i trojbudku.

A tak jsme se zařadili mezi přátele rorýsů a tím i první rorýsí školou v Novém Městě nad Metují. V České republice je těchto škol 32 a bylo by skvělé, kdyby přátel rorýsů a rorýsích škol bylo ve městě více. Pomoc je snadná a rorýs krásný a zajímavý pták.

Václav Nýč