S EDISONEM na Komendě

Organizace AIESEC nás letos opět potěšila a umožnila nám poznat šest studentek ze všech koutů světa. V týdnu od 12.září do 16.září 2016 se naše škola rozezněla mnoha světovými jazyky, ale především angličtinou.  Studentky z Ruska, Číny, Gruzie, Taiwanu, Jordánska a Turecka jsme přivítali již v neděli na autobusovém nádraží a hostitelské rodiny je vřele přivítaly ve svých domovech.  V pondělí ráno již bylo vše nachystáno na nezapomenutelný týden a žáci měli každý den možnost poznávat kulturu jiných zemí, vyzkoušet si zajímavé aktivity a především se zdokonalit v angličtině. Velmi nás zaujaly prezentace, hry i tvořivé činnosti, které jsme si mohli vyzkoušet jak v hodinách, tak i během Global Village. Největší úspěch měla vlajková národní hra z Gruzie a možnost vyzkoušení si čínské kaligrafie. Tancovaly se i gruzínské, jordánské a ruské tance, které žákům velice šly. Při středeční Global Village jsme mohli také ochutnat i různé národní pochutinky, po kterých nezůstal ani drobeček.

I v odpoledních hodinách probíhal pestrý program, který si připravili žáci, především z deváté třídy, provázeli studentky po Novém Městě nad Metují a ukazovali jim svá oblíbená místa. V pondělí jsme si prohlédli náměstí a zámeckou zahradu, v úterý celý zámek, ve kterém dívky velmi zaujala výzdoba a to, jak je zámek udržovaný a má nádherný výhled do přírody. Další dny probíhaly ve znamení sportů a výletů, procházka podél řeky, cvičné skály v HISu a bowling. Naši žáci si hravě poradili s překladem a po pár hodinách strávených se studentkami neměli větší problém s konverzací. Dokázali sami sobě i svému okolí, že to, co se naučili ve školních lavicích umí využít i v praxi.

Velmi děkujeme všem hostitelským rodinám, které se o naši návštěvu staraly ve volném čase a doufáme, že budeme mít i v dalších letech možnost poznávat kulturu jiných zemí a učit se od zajímavých lidí.

A jak to vidí děti?

Tento rok jsem měla doma Alex z Ruska, ale všichni jsme jí říkali Saša. Ráda pila kávu a krásně mluvila o své zemi. Také jsme se dozvěděli co má ráda a jaké má koníčky. Přišli jsme na to, že naše zvyky se od ruských moc neliší. Byla to velká zábava a plno nových poznání.

Zuzana Jungová, 8.B

 

Letos jsem se jako minulý rok přihlásila jako hostitelská rodina. Přijela k nám Julie z Číny. Každý den byl pro mě i pro ní velký zážitek. Procestovali jsme Julií i rodinou skoro celý kraj a poznávali okolí. Moc jsme si to spolu užili a rozhodně si s ní budu i dál psát.

Alžběta Bláhová, 8.B