Vánoční soutěž

V předvánočním čase se na naší škole vyskytují stromky vždy. Tu přírodní, tu umělé… Letos jich však na dvoře školy bylo tolik, že by zbylo i na další školy. Důležitou součástí soutěže o nekrásnější stromek, kterou vyhlásilo naše sdružení rodičů, bylo vybrat stromek, který je fešák i bez ozdob. Říká se, že každý ozdobený stromek je krásný, ale přece jen – byl to důležitý krok k úspěchu. Tím druhým krokem byl dobrý nápad. Co na stromek, aby byl nádherný, originální a oslovil hodnotitele? To je těžší, než se zdá. Povedlo se to různě. To byste koukali, co vše se dá na stromek pověsit! J Pochopitelně jsme využili situace a seznámili žáky s historií zdobení stromků a vánočními tradicemi u nás i v dalších částech světa. Věděli jste například, že dříve se stromky věšely ke stropu špičkou dolů, nebo že v Litvě v době vánoční za sebou rodiny vláčí těžké klády jakožto symbol problémů a neštěstí? Samozřejmě, že kládu nakonec rozštípou a spálí…

Třetím krokem bylo hodnocení. Každý učitel i žák vybral ten nejkrásnější / ovšem nesměl dát hlas své třídě / a vítěz byl jasný. Kdo vyhrál? To není důležité, jsem vám říkal, že každý stromek je krásný.

Jenže byl ještě krok čtvrtý, který se setkal, přiznejme si to, s nečekaným úspěchem. Rodiče měli možnost si vybraný stromek koupit i s ozdobami a zkrášlit si Vánoce. A prodala se skoro polovina!! To bylo fakt moc milé.

Zbývá ještě krok pátý. No dobře, v soutěži vánočních stromků ZŠ Komenského Nové Město nad Metují zvítězila třída 2.A.

Mgr. V. Nýč