Z tělocvičny zněly zvláštní zvuky

Víte, co je to kobza? Prastarý hudební nástroj, v podstatě pár strun na dřevěné desce, na které se drnká shora dolů. Jak říkali interpreti, hrát na kobzu se naučíte za čtyři vteřiny. Kdyby to tak platilo pro každý nástroj.

Ostatně – na kobzu by nám to šlo, ale na ty ostatní nástroje, které se objevily v tělocvičně, to už by bylo horší. Hrát na dudy, na nástroje z rohů všech možných zvířat, nebo na flétnu dvojačku – to by se asi většina z nás nechytala. A taky bychom je těžko sháněli. Do píšťaly doplněné o kravský močový měchýř by zase řada z nás ani foukat nechtěla. Bylo opravdu hezké poslouchat, co vše vědí manželé ze skupiny Solidea o nástrojích a starověké hudbě. A ještě krásnější bylo pozorovat nelíčený údiv malých nad těmi rozličnými a nečekanými zvuky.
Opravdu, nevšední zážitek. Děkujeme skupině Solidea za produkci.

Mgr Václav Nýč