Za okolí školy krásnější aneb Ukliďme Česko 2017

K jaru patří úklid. Máme Modré pondělí a šedivé úterý, dny úklidu zasvěcené. A podobně se na jaře uklízí i v přírodě. Tam to má i praktický význam. Předměty do přírody nepatřící nejsou ještě zarostlé a můžeme je tedy snadno odstranit. No snadno – ono se při úklidu setkáte s předměty, které do přírody fakt nepatří. Na Plachtě jsme jednou táhli na laně auto, jindy jsme objevili poměrně zachovalý psací stroj.

Jistě je, že se náš zapojuje čím dál více. Nejen v našem městě, ale i v celé republice. V loňském roce se akce Ukliďme Česko zúčastnilo celkem 86 000 dobrovolníků, kteří sebrali přes 1 600 tun odpadu. A z toho se podařilo 23 % vytřídit.

No, takové ambice zatím nemáme. Navíc obvykle nacházíme odpadky ve stavu nerecyklovatelném. Zatím nám ke spokojenosti stačí, že nás bylo v sobotu 10.4.2017 opět víc. Kolem padesáti, oproti loňskému uklízení přibylo hodně učitelů a rodičů. Uklízeli jsme školní dvůr, bezprostřední okolí školy a místa, která využíváme k různým hrám a dalším aktivitám. Naše parta šla dolů ulicí K Sirkárně, kolem mostu přes HIS až ke Stoschodům a cestou pod zámkem zpět. Největší binec byl hned na začátku. Stráň pod sborovým domem si zaslouží naši pozornost určitě i příští rok. Ale nebylo to jen sbírání. Také hodně povídání, poskakování a také učení. Šli jsme krásnou jarní přírodou a kolem nás zářily snad všechny běžné jarní kytky.

Na závěr byl sraz u ohniště na školním dvoře. Prostě – akce užitečná, zdravá, poučná a zábavná…

Vašek Nýč