Zprávy z Banátu – č.4

Dnes úterý 30.5. jsme vstali v 7:30, šli vzbudit ostatní a připravit snídani. V 9 jsme měli sraz přes domem, kde už nás čekaly koňské povozy, na kterých jsme jeli do další české vesničky  – Rovenska. Cesta trvala necelé 4 hodiny tam i s přestávkou na svačinu. Cestou jsme obdivovali krásy banátské přírody s nádhernými výhledy na hory. V Rovensku jsme měli pauzu na oběd a potom čas na sehnání dalšího zajímavého příběhu. Nám se podařilo najít rodinu Dekanovu, která sem přišla dobrovolně z Čech a žije zde už pět let. Koupili si zde baráček, který postupně opravují a živí se hledáním, zpracováním a prodáváním lanýžů. Hledat jim je pomáhá vycvičený pejsek Sára. Z lanýžů vyrábí doma různé pochutiny – pomazánky, oleje nebo nakládané lanýže.  Lucka, Nikolka, Nikolka, Adélka, Markétka