Náš školní pozemek se stal ukázkovou přírodní zahradou

V ČR přibývá přírodních zahrad. To je dobrá zpráva. Pro rostliny a živočichy, kterým ubývá vhodných míst k životu v krajině, ale i pro člověka. Taková zahrada uklidňuje, vzdělává a nabízí i spoustu zážitků při pozorování a fotografování zvířat. Sám to znám moc dobře.

Přírodní zahrada musí splňovat několik kritérií. Musí být prostá jakékoliv chemie, kromě různých úkrytů pro živočichy a pozemku pro luční rostliny tam musí být i prostor pro divočinu. Právě tam, v kopřivách a jiném „plevelu“, se  nejlépe daří housenkám.

Tohle všechno splňujeme prakticky od založení zahrady, takže získat tento „certifikát prvního stupně“ nebyl problém. A stačilo nám to. Když nám ale Andy Jones vybudoval tak krásný vodní tok, řekli jsme si, že tohle by rozhodně mělo vidět více lidí.

A tak v pondělí 21.9. k nám přijely hodnotitelky hned dvě. Asi kvůli nestrannosti J A po dvou hodinách rozhovorů a hodnocení bylo jasné, že jsme uspěli – získali jsme cennější ocenění – jsme ukázkovou přírodní zahradou. Pátou v kraji celkem a vůbec první školní. Plyne z toho pro nás především to, že se počet návštěvníků nejspíš zvýší. Ale to je dobře. Rozhovor s milovníky zahrad v našem inspirujícím prostředí je nabíjející…

Vašek Nýč