Zlatý list

Místní kolo soutěže Zlatý list v Černčicích

Konec dubna, případně začátek května, je čas, který již více než 10 let patří přírodovědné soutěži Zlatý list. Letos proběhl 52. ročník této soutěže, kterou pořádá ČSOP. Šestičlenná družstva musí na kontrolách prokázat znalosti přírody, a hlavně musí vědět, jak ji v dnešní době chránit.

Letos jsme udělali jednu příjemnou změnu. Soutěž probíhala v Černčicích, základnu měla v Ukázkové přírodní zahradě Markéty Poláčkové a veškerý skvělý servis – občerstvení a doprovodný program zajišťoval spolek Duha Čolci Černčice. K tomu krásné počasí a spousta zvířat kolem – nemělo to chybu. Zážitek je na soutěži to nejdůležitější, a proto jsme rádi, že nás opět nezklamali naši skvělí porotci. Byli znovu milí, laskaví a měli – jako vždy – připravená velmi zajímavá stanoviště plná rostlin a živočichů.

Věřte, že pro většinu účastníků není soutěžení na této akci to nejdůležitější, ale pro pořádek – v mladší kategorii ovládli soutěž děti ze ZŠ Komenského Nové Město nad Metují, v té starší se nejvíce dařilo odrostlým dětem ze ZŠ Machov a z gymnázia v Dobrušce.

Krajské kolo soutěže Zlatý list

Přírodovědná soutěž Zlatý list má několik úrovní. Na výše uvedené místní kolo / to je vždy nejskvělejší, protože nejpřátelštější / navazuje kolo krajské a národní. Krajské se letos konalo v Borovnici u Staré Paky a v mladší kategorii se skvěle dařilo žákům 5.B ZŠ Komenského. Družstvo ve složení Kryštof Balcar, Josef Hylský, Eduard Podolský, Eliška Poláčková, Pavel Škoda a Matyáš Votroubek celou soutěž poměrně jasně vyhrálo a postoupilo do národního kola! Srdečně gratulujeme!!

Václav Nýč